Spis treści
Co to jest faktoring?
Aby łatwiej zrozumieć, czym jest faktoring, to należy zapoznać się z następującymi pojęciami:
Faktor – jest to podmiot udzielający usługi,
Faktorant – jest to podmiot, korzystający z usługi.
Faktoring jest wykupem wierzytelności faktoranta przez faktora. Wierzytelności podlegające usłudze nie mogą być przeterminowane. Faktoring stosuje się w celu poprawienia płynności finansowej faktoranta. Przenosi on również ryzyko nie zapłaty wierzytelności na faktora.
Poszczególne typy Faktoringu
Podział ze względu na podmiot ponoszący ryzyko:
- Faktoring pełny – charakteryzuje się tym, że całe ryzyko wynikające z niezapłacenia wierzytelności przenoszone jest na faktora. Ten typ wiąże się z wysokimi prowizjami za tą usługę.
- Faktoring niepełny – w tym typie faktoringu, faktor nie ponosi ryzyka związanego z uregulowaniem wierzytelności. W przypadku gdy do niego nie dojdzie, faktorant zobowiązany jest do zwrotu pieniędzy faktorowi.
- Faktoring mieszany – opiera się na ustaleniu maksymalnej kwoty, do której ryzyko wynikające z nieopłacenia wierzytelności ponoszone jest przez faktora.
Podział ze względu na czas powiadomienia dłużnika:
- Faktoring jawny– polega on na poinformowaniu dłużnika, że faktor staje się właścicielem wierzytelności i do niego należy kierować wszystkie wpłaty.
- Faktoring tajny – w tym rodzaju, dłużnik nie jest informowany o zawartej umowie faktoringowej. W konsekwencji tego, to po stronie faktoranta jest obowiązek uregulowania opłaconej wierzytelności z faktorem.
- Faktoring półotwarty – w tym przypadku, dłużnik dowiaduje się w momencie otrzymania wezwania do zapłaty przez faktora.