Co warto wiedzieć o prawie rodzinnym i opiekuńczym?

Family law

Prawo rodzinne i opiekuńcze należy do wyodrębnionej gałęzi prawa, które wchodzi w skład prawa cywilnego. A tak jak sama nazwa na to wskazuje, jest to dział prawa, który zajmuje się rodziną. Co więcej, można powiedzieć na ten temat? Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się więcej.

Prawo rodzinne i opiekuńcze – definicja

Prawo rodzinne i opiekuńcze należy do działu prawa cywilnego, które reguluje stosunki prawne w rodzinie. Chodzi tutaj więc o majątkowe lub niemajątkowe stosunki prawne, które powstały pomiędzy małżonkami czy też rodzicami bądź dziećmi oraz stosunki, które wynikają z pokrewieństwa i powinowactwa. Natomiast mówiąc inaczej, prawo rodzinne i opiekuńcze określa stosunki prawne w rodzinie, jej istnienie czy też działanie oraz zajmuje się stosunkami wewnątrz rodziny lub z osobami trzecimi. Oprócz tego, prawo rodzinne i opiekuńcze opiera się na kilku podstawowych zasadach, do których należą:

  • zasada dobra dziecka;
  • zasada dobra rodziny;
  • zasada monogamii;
  • zasada równouprawnienia kobiety i mężczyzny;
  • zasada szczególnej ochrony rodziny i dziecka przez państwo;
  • zasada trwałości małżeństwa.

Podział Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy uwzględnia stosunki niemajątkowe, jak i majątkowe, wynikające z więzów małżeństwa, pokrewieństwa czy też kurateli. Co więcej, ten akt normatywny został uchwalony przez Sejm PRL w dniu 25 lutego 1964 roku, natomiast w życie wszedł dopiero 1 stycznia 1965 roku. A więc jeśli chodzi tutaj o małżeństwo, to jest ono elementem definiującym wszystkie zjawiska i relacje prawne, które zachodzą oczywiście między małżonkami. Pokrewieństwo natomiast jest elementem Kodeksu, który uwzględnia relacje oraz zależności prawne, między dalszymi członkami rodziny. A jeśli chodzi o kuratelę, to jest ona elementem Kodeksu, określającego wszystkie przepisy i zależności prawne, które są charakterystyczne dla tego rodzaju podziałowego (może być to na przykład opieka nad osobą, która nie jest bezpośrednio bliską osobą dla opiekuna).

Pojęcia związane z prawem rodzinnym i opiekuńczym

  • Adopcja – jest to przyjęcie dziecka obcej osoby do swojej rodziny, które nie ukończyło jeszcze 18 lat i wymaga odpowiedniej rodziny zastępczej.
  • Obowiązek alimentacyjny – jest to obowiązek dostarczania środków finansowych, które są potrzebne do utrzymania innej osoby. Jeśli chodzi o prawo polskie, to ten obowiązek powinien być dostarczany przede wszystkim dla dzieci. Jednak taka sytuacja może zdarzyć się również w przypadku osób starszych, które nie są w stanie się same utrzymać.
  • Władza rodzicielska – są to uprawnienia, które posiadają rodzice względem swoich dzieci. Według polskiego prawa, rodzice już po urodzeniu dziecka uzyskują władzę rodzicielską. Jednak z pewnych przyczyn (to znaczy, jeśli dojdzie do sytuacji, w której dziecko zostanie zaniedbane) to wtedy może ona zostać również odebrana przez sąd.
  • Opiekun – jest to osoba, która została powołana do opieki nad inną osobą. Najczęściej jest to dziecko. Jednak może to dotyczyć również osób ubezwłasnowolnionych.
  • Prawo małżeńskie – to przepisy, które uwzględniają zawarcie małżeństwa, jego kontynuację oraz ważność.

Dokładnie wyjaśnione pojęcia można znaleźć w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym.

Podsumowanie informacji na temat prawa rodzinnego i opiekuńczego

Mam nadzieję, że powyższe informacje przybliżyły Ci temat związany z prawem rodzinnym i opiekuńczym. Jednak zanim skończę, chcę dodać, że istnieje kilka takich podstawowych spraw, w których warto skontaktować się z adwokatem. A można do nich zaliczyć sprawy związane, na przykład ze zmianą statusu małżeństwa, podziału majątku, kwestią opiekuńczą, alimentami lub sprawami związanymi z ustaleniem ojcostwa/macierzyństwa. To tylko niektóre z tych sytuacji, chociaż można ich wymienić o wiele więcej. Bo jakby nie patrzeć, prawo rodzinne i opiekuńcze stanowi obszerną część prawa.

Komentarze

  1. Justa

    „władza rodzicielska” brzmi pięknie a w praktyce większość rodzi traktuje to jak jakąś legnę. I rodzicie nie wiedzą i dzieci nie wiedza. Nikt nic nie wie ale a każdy mówi co tam może albo czego druga strona nie może i te pięknie teksty. Ty nie masz prawa albo ja mam prawo bo ja jestem twym rodzicem.

Comments are closed.