Czym jest spawanie orbitalne? – Oczami laika

spawanie orbitalne

Spawanie jest to łączenie dwóch powierzchni metalowych. Odbywa się ono poprzez nagrzanie i stopienie miejsca styku dwóch powierzchni. W zależności od metody spawania należy wykorzystać spoiwo lub nie. Źródłem generującym ciepło potrzebne do roztopienia powierzchni jest łuk elektryczny (spawanie łukowe). Spawanie lukowe może występować w dwóch wariantach:

Spawanie TIG – jest to spawanie w osłonie gazowej za pomocą elektrody wolframowej. W tym typie spawania niewykorzystywane jest spoiwo. Gazy mają za zadanie oddzielić spaw od powietrza.

Spawanie MIG/MAG – jest to spawanie z wykorzystaniem spoiwa. Podawane jest ono za pomocą podajnika przy elektrodzie lub z ręcznie z wykorzystaniem elektrody otulonej (spawanie MMA). Należy pamiętać, aby wykorzystywane spoiwo miała taką samą temperaturę topienia co metal.

Spawanie orbitalne to znaczy?

Można powiedzie, że spawanie orbitalne jest to zautomatyzowanie spawanie powierzchni o przekroju kola (rury, formy, dno sitowe). Głównym elementem, na którym opiera się cały proces, jest specjalistyczna głowica do spawania orbitalnego. W zależności od konkretnej technologi może ona wykorzystać technikę spawania TIG i MIG/MAG. W zależności od potrzeb głowica może wykonać obrót o 360° wokół spawanej powierzchni lub obrócić omawianą powierzchnię 360°. Wszystko wykonywane jest w sposób zautomatyzowany dopasowany do konkretnego materiału.

Zalety spawania orbitalnego?

Oczywiście nie mogło się obyć w takim artykule bez tego punktu. To znaczy odpowiedzi na pytanie, jakie korzyści niesie spawanie orbitalne.

Wyższa jakość spoin – jest to spawanie automatyczne, dzięki czemu można dokładnie kontrolować jakość spawu, jak i spawy są powtarzalne i równe. Eliminuje wszystkie niedoskonałości spawania ręcznego.

Jest łatwiejsze – łatwiejsze w kontekście wyszkolenia pracownika. Ten rodzaj spawania opiera się na obsłudze maszyny, a nie na precyzyjnej pracy ręcznej. Sprawia to, że proces pozyskiwania wykwalifikowanego pracownika jest prostszy i krótszy.

Możliwe jest spawanie w trudno dostępnych przestrzeniach – oczywiście ta zaleta zależy od wykorzystywanej głowicy. Jednak należy zauważyć, że do spawania wystarczy tyle miejsca, aby głowica wykonała pełny obrót. Natomiast niepotrzebna jest przestrzeń do pracy spawacza.

Oraz kilka minusów:

Po pierwsze spawanie orbitalne jest ograniczone do rodzaju przedmiotów, jakie można nim spawać. Wyłącznie obiekty, przy których można wykonać obrót a ich przekrój jest w kształcie koła.

Drugi minus to cena głowic do spawania orbitalnego. Cały system jest dość grogi w porównaniu do klasycznych spawarek.

Po trzecie każda głowica ma określony przedział średnicy, jakie dzięki niej spawać. W przypadku dużych rozbieżność w średnicach konieczne może być posiadanie kilku różnych głowic.

Typy głowic do spawania orbitalnego

Na koniec krótko o tym, jakie rozwiązania do spawania orbitalnego możemy znaleźć na rynku:

  • Głowice Otwarte OWH (Open Weld Head);
  • Głowice zamknięte;
  • Stoły obrotowe;
  • Głowice do spawania den sitowych.