Drobne porady jak wybrać domenę

Domena to tak naprawdę nazwa, z która utożsamiana jest strona. Dlatego wybór domeny mysi poprzedzać rozpatrzenie kilku kluczowych spraw. Pierwsza to z czym utożsamiana będzie domena. Czy z nazwą firmy lub twoim nazwiskiem, a może tylko do nich nawiązywać lub budzić skojarzenia z treścią na niej zawartą? Jest to ważne, ponieważ odpowiednie skojarzenie pozwoli zapamiętać nazwę domeny twoim odbiorcom. Domena nie pasująca, skomplikowana lub długa utrudni proces zapamiętywania. Co za tym idzie odwiedzający Cię internauta może drugi raz nie trafić na twą stronę.

Rozszerzenie domeny

Zastanów się chwile. Ile rozszerzeń domeny znasz? Jestem przekonany, że spotkałeś się z rozszerzeniem .pl lub .org, a nawet z .com. Jako ciekawostkę dodam, iż istnieją inne rozszerzenia domen na przykład .biz lub .uk. Pisze o tym, ponieważ podczas wyboru domeny należy wybrać rozszerzenie odpowiednie dla regionu grupy docelowej. W przypadku Polski będzie to .pl, ale w takim Uzbekistanie rozszerzeniem jest .uz.

Polskie znaki i znaki specjalne w domenie

Struktura znaków w domenie jest bardzo istotną sprawą. Ponieważ to, co widzimy, nie zawsze jest tym, co jest naprawdę. Pierwszym aspektem tego zagadnienia są znaki specjalne. Domena napisana z myślnikiem wygląda ładniej, ale jest trudniejsza do zapamiętania. Spróbuj powiedzieć JanKowalski.pl a Jan-Kowalski.pl. Jeden mały symbol, który zmienia dużo. Drugim aspektem jest stosowanie Polskich znaków. Niestety nie zawsze internet jest przystosowany do Polskich znaków. W części miejsc, gdzie na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się dobrze w kodzie widocznym dla maszyn, programistów i algorytmów nas sieja zamieszanie.

Domena z drogiej ręki

Jeśli kiedyś miałeś własną stronę lub myślisz poważnie nad posiadaniem strony internetowej. Musisz być świadomy, że za korzystanie z nazwy domeny należy płacić. Po pierwsze trzeba ja wykupić. Po drugie co roku należy odnawiać licencje. Możesz zastanawiać się, dlaczego o tym pisze w tym miejscu. Otóż, gdy domena nie zostanie opłacona na czas. Właściciel strony traci do niej prawo. Co za tym idzie każda osoba może nabyć tę domenę. Możesz zapytać się, do czego przyda się używana domena. Podam jeden fakt i wszystko stanie się jasne. W internecie karda strona musi mieć inną domenę. Jeszcze nie wszystko jasne odwróćmy sposób myślenia. W internecie konkretna domena może prowadzi tylko do jednej strony. Na podstawie tej zasady można wywnioskować, że cały profil linków, który zgromadziła poprzednia strona, będzie prowadzić również do nowej strony.

Komentarze

  1. Borys

    Mnie sie wydaje ze najlepsza jest taka którą da się zapamiętać o jak olx czy wp krótkie łatwe i niema problemów no nawet takie allegro jakoś ujdzie chociaz te dwa ll są zdradliwe. Z drugiej strony zamiataj. Albo o zgrozo ktoś uzna ze dobrym pomysłem jest dodać „max” w treści. To jest potem strona wpisywana po Polsku z „maks”. No i jeszcze myślniki… zmora. Ja tak mówię bo kilka raz już tak miałem znalazłem stronę a potem zapamiętać nie szło zapamiętać nazwy i potem znaleźć.

Comments are closed.