Spis treści
Kto może korzystać z darmowych porad prawnych?
Chociaż dostęp do darmowych porad prawnych jest powszechny. Występują pewne prawne ograniczenia co niego. W ustawie o darmowej pomocy prawnej zostały wymienione przypadki, w których mamy dostęp do darmowej pomocy prawnej, są to:
- Wiek – Osoby poniżej 26 oraz powyżej 65 roku życia mają prawo do darmowej pomocy prawnej.
- Korzystanie ze świadczeń pomocy społecznej w okresie 12 miesięcy poprzedzając poradę prawną.
- Posiadanie karty dużej rodziny, posiadanie statusu kombatanta lub weteranem.
- Gy został poszkodowany w wyniki zdarzeń losowych takich jak klęska żywiołowa awaria techniczna lub katastrofa naturalna.
- Oraz od 1 stycznia 2019 każda osoba, która złoży zaświadczenie, że nie jet w stanie ponieść kosztów obsługi prawnej.
Czego może dotyczyć Darmowa pomoc prawna?
Dzięki bezpłatnym poradom prawnym możemy uzyskać poradę prawną dotyczącą prawa: cywilnego, administracyjnego, karnego, rodzinnego, pracy, ubezpieczeń społecznych, podatkowego oraz przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej. W przypadku darmowej pomocy prawnej możemy liczyć na: pełna informacje o opowiadaczkach przepisach, propozycje rozwiązania problemu prawnego, pomoc w pisaniu pism oraz że prawnik napisze niektóre pisma dla nas.
Ważnym elementem nieodpłatnej pomocy prawnej jest możliwość skorzystania z nieodpłatnej mediacji. W tym przypadku prawnik ma dokładnie takie same obowiązki związane z mediacją, jak gdyby wynikała ze świadczenia płatnych usług.
Ponadto w nowelizacji ustawy został zawarty zapis o nieodpłatnym poradnictwo obywatelskim, dotyczyć ma ono udzielaniu informacji o spoczywających obowiązkach oraz uprawnieniach wynikających z toczącej się sprawy.
Natomiast darmowa porada prawna nie może dotyczyć spraw prawa podatkowego dotyczących prowadzenia działalności, prawa celnego, handlowego, darowizn oraz działalności gospodarczej.
Gdzie dokładnie uzyskamy darmową pomoc prawną w powiecie Mławskim?
Na oficjalnych stronach Starostwa w Mławie, miasta Mławy oraz „darmowapomocprawna.ms.gov.pl” dowiadujemy się, że nieodpłatna pomoc prawna w Mławie 2020 r. dostępna będzie:
- Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie ul. Słowackiego 18
- Dyżur nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji poniedziałek i czwartek 8:00 – 12:00
- Starostwo Powiatowe w Mławie ul. Władysława Stanisława Reymonta 6 lok. 2
- Dyżur nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji wtorek, Środa oraz piątek 14:00 – 18:00, oraz w piątek nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w godzinach 9:00 – 13:00
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowie ul. Mazowiecka 63 lok. 3
- Dyżur nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji w poniedziałek 10:00 – 14:00, oraz we wtorek nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w godzinach 12:00 – 16:00
- Urząd Gminy Wiśniewo, Wiśniewo 86 lok. 9
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzierzgowie ul. Tadeusza Kościuszki 3 (parter)
- Dyżur nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego prawodawstwa obywatelskiego i mediacji środa 7:30 – 15:30, oraz w poniedziałek nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w godzinach 12:00 – 16:00
- Urząd Gminy Wieczfnia Kościelna, Wieczfnia Kościelna 48 lok. 7
- Dyżur nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji w czwartek 8:00 – 12:00
- Urząd Gminy Strzegowo ul. Plac Wolności 32 lok. 13
- Dyżur nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji w piątek 8:00 – 12:00, oraz w czwartek nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w godzinach 12:00 – 16:00
- Dyżur nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji we wtorek 12:00 – 16:00