Jak dbać o kwiaty doniczkowe?

kwiaty doniczkowe

Rośliny doniczkowe są świetnym uzupełnieniem dekoracyjnym do każdego domu. Jednak żeby mogły się one utrzymać i cieszyć oko domowników, a także przybywających do domu gości, to powinno się o nie odpowiednio dbać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że uprawa domowych roślin może przysporzyć niekiedy większych problemów. Niektóre osoby mają smykałkę do opiekowania się roślinami. Sprawiają, że się one rozwijają i kwitną przez długi czas. Ale są też takie osoby, które takich zdolności nie mają. Dlatego dzisiaj przedstawimy kilka podstawowych informacji odnośnie uprawy kwiatów doniczkowych. Mamy nadzieję, że okażą się one dla Ciebie przydatne i dzięki nim w odpowiedni sposób zadbasz o swoje rośliny. Sprawdź.

O czym powinno się pamiętać podczas uprawy kwiatów doniczkowych?

Uprawa kwiatów doniczkowych nie jest wcale taka łatwa, jakby się mogło wydawać. Czasami trzeba poświęcić sporo swojego czasu, aby dana roślina mogła rozkwitnąć. Oczywiście istnieje wiele gatunków roślin doniczkowych, dlatego też opiekowanie się nimi powinno przebiegać inaczej. Każdy kwiat potrzebuje zupełnie innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedne rośliny mogą potrzebować więcej wody, a jeszcze inne, zamiast wody potrzebować będą więcej światła. Dlatego istnieje kilka takich ważnych kwestii, o których trzeba pamiętać przy uprawie kwiatów doniczkowych. Oto kilka najważniejszych z nich:

  • regularne podlewanie – jednak należy przy tym pamiętać, aby ilość wody była dostosowana do zapotrzebowania konkretnego kwiata. Bo tak jak zostało wspomniane wyżej, każdy kwiat jest inny i będzie potrzebował innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedne kwiaty lubią wodę, inne niestety trochę mniej. Gdyby wejść nieco bardziej w szczegóły, podlewanie kwiatów powinno przebiegać inaczej w porze wiosenno-letniej i jesienno-zimowej, a to dlatego, że zmienia się na przykład temperatura powietrza.
  • dostęp do potrzebnej ilości światła – niektóre rośliny doniczkowe bardzo lubią światło, a niektóre już niekoniecznie. Z tego też względu należałoby się zapoznać z informacjami o danej roślinie i dostarczyć jej takie ilości światła, jakiej potrzebuje do normalnego funkcjonowania. A to dlatego, że w przypadku dostarczenia roślinie niewystarczającej ilości światła może ona w ograniczony sposób rozkwitać, na przykład może nie wypuszczać nowych listków.
  • stosowanie nawozów – jednym z czynników, który umożliwia prawidłowy rozwój roślin, jest ziemia. A to chociażby z tego względu, że to właśnie z niej rośliny pozyskują substancje odżywcze. Kwiaty doniczkowe mają ograniczoną ilość ziemi w doniczce, dlatego, żeby mogły one odpowiednio się rozwijać, to powinno się je regularnie nawozić. Należy jednak pamiętać, że dostarczane roślinom składniki mineralne, powinny być dopasowane do rodzaju kwiata. A to dlatego, że dostępne na rynku preparaty mogą mieć inne właściwości.
  • regularne przesadzanie kwiatów – kwiaty z biegiem czasu zwiększają swoje rozmiary. A co za tym idzie, zwiększa się wtedy też, objętość korzeni. Dlatego niezwykle ważne jest, aby regularnie przesadzać kwiaty do większych doniczek bądź sadzonki z tych kwiatów umieścić w innych doniczkach. W przeciwnym razie, kiedy roślina byłaby już większych rozmiarów, a doniczka byłaby za mała, to wtedy może dojść do sytuacji, w której zastopuje się wzrost rośliny bądź co gorsza – obumrze i nie da się jej wtedy uratować.

To oczywiście tylko niektóre z czynności wpływających na prawidłowy rozwój kwiatów doniczkowych. Jest ich znacznie więcej, np. należy do tego również regularne czyszczenie liści kwiatów z kurzu. Niemniej jednak mamy nadzieję, że przedstawione powyżej informacje, pomogą Ci choć trochę w pielęgnacji tego rodzaju roślin.