Rodzaje okien i drzwi – które najlepiej sprawdzą się w łazience?

Drzwi łazienkowe zapewniają nam prywatność, ciszę i spokój w trakcie codziennych czynności. Higiena dla każdego jest bowiem ważnym rytuałem, a także formą relaksu i odpoczynku. Drzwi powinny być zatem dostosowane do naszych potrzeb i wymagań. To samo tyczy się okien, które powinny być szczelne i odporne na rozwój grzybów i pleśni. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie wyróżniamy rodzaje drzwi i okien oraz które najlepiej sprawdzą się do łazienki?

Rodzaje drzwi – jakie do łazienki?

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów drzwi. Możemy tutaj wyróżnić takie, które otwierają się na zewnątrz i takie, które otwierają się do wewnątrz. Drzwi dzielimy również na zewnętrzne oraz wewnętrzne – możemy je przy tym podzielić ze względu na sposób otwierania, czyli:

  • wahadłowe,
  • obrotowe,
  • rozwierane,
  • przesuwne,
  • składane.

 

Poza tym podziałem wyróżniamy jeszcze podział na liczbę skrzydeł. Oznacza to, iż drzwi mogą być obrotowe, jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub wieloskrzydłowe, przesuwne bądź przesuwne teleskopowe. Drzwi powinny otwierać się na zewnątrz i mieć nie mniej niż 2 metry wysokości oraz 0,8 metra szerokości. Drzwi łazienkowe – zakupione na przykład w mieście Mława – powinny mieć również otwory wentylacyjne. Dzięki nim pomieszczenie, w którym z reguły unosi się mnóstwo pary, ma dobrą wentylację.

Rodzaje okien – jakie sprawdzą się w łazience?

Jeżeli chodzi natomiast o okna, to wyróżniamy tutaj przede wszystkim okna:

  • plastikowe,
  • drewniane,
  • aluminiowe
  • oraz stalowe.

 

Do łazienki sprawdzają się zazwyczaj takie okna, które charakteryzują się wysoką szczelnością i odpornością na korozje. Okna łazienkowe powinny zapewniać także odpowiednią wentylację oraz intymność. Bardzo dobrym sposobem, aby taka intymność zachować, jest zakup okien z wewnętrzną żaluzją bądź plisą międzyszybową.

Szyba w drzwiach – dlaczego się ją montuje?

Odpowiednie drzwi do łazienki na ogół mają również części przeszklone. Wstawki szklane pozwalają nam dostrzec, czy ktoś nie korzysta w danej chwili z łazienki. Taki zabieg stosuje się zazwyczaj w łazienkach, które nie mają okien – pozwala to zachować odpowiednie doświetlenie. Szklane wstawki w przypadku drzwi łazienkowych na ogół są mleczne bądź matowe, co pozwala zachować większą prywatność.

W przypadku pomieszczeń łazienkowych wyposażonych w okna sprawdzą się drzwi z pełnym skrzydłem i otworami wentylacyjnymi. Ciekawym aspektem są również wymogi prawa budowlanego, które mówią, iż drzwi do toalety powinny mieć co najmniej dwa metry wysokości i osiemdziesiąt metrów szerokości dla swobodnego przejścia.

Czasami jednak zdarza się tak, że w mieszkaniach bądź domach nie zachowuje się tych parametrów. Nie jest to jednak żaden problem, ponieważ na rynku dostępne są również znacznie węższe drzwi łazienkowe, np. o szerokości sześćdziesiąt centymetrów.

Okna i drzwi do łazienki powinny być zatem dobrze przemyślanym zakupem. Jeżeli łazienka znajduje się na parterze, warto pomyśleć o dobrym zabezpieczeniu antywłamaniowym, natomiast łazienka na poddaszu może wymagać zabezpieczenia przed ostrym słońcem.