W jakich chorobach stosuje się nebulizację i jakie wyróżnia się rodzaje nebulizatorów?

nebulizator

Nebulizacja to powszechna metoda leczenia i profilaktyki schorzeń układu dróg oddechowych. Inhalatorów używa się zarówno w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych, jak i indywidualnie w domu. Dla niektórych te urządzenia stały się podstawowym wyposażeniem medycznym, które bez dwóch zdań mają zbawienny wpływ na zdrowie. Specjalnym rodzajem inhalatorów, są nebulizatory, których używa się w nieco inny sposób niż inhalatory.

Jak działa nebulizator i czym różni się od standardowych inhalatorów?

Nebulizatory to urządzenia do wykonywania ciągłej pracy. Wyróżnia się trzy rodzaje nebulizatorów, które działają na innych zasadach, ale wszystkie mają to samo zadanie, polegające na tworzeniu leczniczej mgiełki (aerozolu).

W zależności od typu urządzenia i jego działania wyróżnia się:

  • nebulizator siateczkowy – leczniczy aerozol powstaje dzięki wibrującej membranie, która za sprawą drgań o niskiej częstotliwości przepycha płynną substancję leczniczą – grube cząsteczki zmieniają się w mikrometrowe i powstaje chmura,
  • nebulizator ultradźwiękowy – wytwarza gęsty aerozol za sprawą fal ultradźwiękowych. Urządzenie zawiera specjalną wibrującą część, która jednak nie sprawdza się w przypadku niektórych leków,
  • nebulizator pneumatyczny – wytwarza aerozol z lekiem poprzez sprężone powietrze i kompresor. Dzięki niemu można podawać większość leków przeznaczonych do nebulizacji i zaleca się dawkowanie ich w małych ilościach.

Nebulizatory od inhalatorów różnią się tym, że przeznaczone są do wykonywania ciągłej pracy w chorobach przewlekłych, lub wymagających w długotrwałej rekonwalescencji po przebytej chorobie lub chorobach płuc. Jeżeli chodzi o skuteczność i wydajność, to jednym z najlepszych, jest nebulizator siateczkowy, który wykorzystuje cały zaaplikowany do zbiorniczka lek, jest niezwykle cichy, łatwy w obsłudze, kompaktowy, a co najważniejsze bezpieczny – może być podawany już najmłodszym.

Nebulizator – zastosowanie w chorobie

Inhalację stosuje się zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce schorzeń układu oddechowego. Leczenie nebulizatorami sprawdzi się między innymi w takich przypadkach, jak:

  • astma oskrzelowa,
  • rozedma płucna,
  • rozstrzenie oskrzeli,
  • mukowiscydoza,
  • choroby przewlekłe: zapalenie krtani, obturacyjne choroby płuc.

Do prawidłowego przeprowadzenia inhalacji z wykorzystaniem nebulizatora wcale nie trzeba mieć jakichś wielkich umiejętności. Obsługa tych urządzeń jest niezwykle prosta i wymaga jedynie stosowania się do zaleceń w instrukcji obsługi.

Przed pierwszym użyciem warto sprawdzić, czy zestaw zawiera wszystkie elementy, w tym, w szczególności maseczkę oraz ustnik. Jeżeli to dziecko ma być głównym użytkownikiem urządzenia, warto zapoznać je z jego działaniem – szczególnie jeżeli dziecko jest w wieku poniżej 6 lat. Pozwoli to uniknąć zbędnych nerw, krzyków niezadowolenia, czy innych sytuacji.

Nebulizacja jest skuteczną metodą wsparcia w leczeniu różnych dolegliwości w układzie dróg oddechowych. Pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny, ułatwia jej odkrztuszanie, a także łagodzi podrażnienia gardła. Tego typu urządzenia są dostępne od ręki w każdej aptece, wystarczy tylko się tam wybrać i zdecydować, które urządzenie może się sprawdzić. Warto przy tym zasięgnąć rady u farmaceuty – lepiej nie kupować nic w ciemno.