Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach

Zacznijmy od podstaw. Ubezpieczenie to nic innego jak umowa pomiędzy ubezpieczycielem, w której to on zobowiązuje się do wypłaty świadczeń na rzecz osoby ubezpieczonej na skutek wystąpienia określonych zdarzeń, a osobą ubezpieczoną, która zobowiązuje się do uiszczania cyklicznych opłat. Ubezpieczenia opierają się o zasadę transferu ryzyka. Oznacza to, że osoby ubezpieczone wpłacają środki do funduszu, z którego wypłacane są pieniądze tylko w razie wystąpienia zdarzenia zawartego w treści ubezpieczenia. Wypłacone środki przewyższają sumę wpłat dokonanych przez osobę ubezpieczoną, jednak należy pamiętać, że nasze wpłaty nie są nam bezpośrednio przypisane, przez co w momencie wygaśnięcia ubezpieczenia lub jego zerwania nie mamy możliwości wnoszenia o zwrot wpłaconych środków.

Co to polisa ubezpieczeniowa

Mianem polisy ubezpieczeniowej określamy dokument potwierdzający umowę zawartą pomiędzy osobą ubezpieczającą się a ubezpieczycielem. Polisa jest dokumentem określającym wszystkie warunku ubezpieczenia – koszty, warunki wypłaty odszkodowania, dokładny zakres tego, co obejmuje ubezpieczenie i za niedopełnienie których elementów ubezpieczenie może nie zostać przyznane. Polisy ubezpieczeniowe mogą odtoczyć obowiązkowych ubezpieczeń, jak również i dobrowolnych. Polisę może zawrzeć zarówno osób prywatnych, jak i osoba prawna.

Podział ubezpieczeń

Szereg norm ustaw i regulacji sprawia, że ubezpieczenia możemy podzielić według różnych kryteriów.:

  • Możemy podzielić ubezpieczenia pod względem prawa, które je reguluj, wyróżniamy wtedy: Ubezpieczenia gospodarcze, Ubezpieczenia społeczne.
  • Innym kryterium podziału może być podmiot ubezpieczenia lub przedmiot ubezpieczenia.
  • Kryterium podziału może również opierać się na długości stosunku ubezpieczenia lub stopniu dobrowolność i ubezpieczenia.
  • Za kryterium podziały służą również działy oraz grupy. Występują dwa działy – ubezpieczenia na życie, w których wyróżniamy między innymi takie grupy jak: ubezpieczenia na życie, ubezpieczenie rentowe. Drugi dział pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe. W tym przypadku możemy wyróżnić takie grupy jak: Ubezpieczenia chorobowe, casco pojazdów czy szkód spowodowanych żywiołami.

Obowiązkowe ubezpieczenia

Ubezpieczenia nie są jedynie przejawem naszej dobre woli oraz świadomości. W prawie występuje szereg typów ubezpieczeń, których posiadanie jest obowiązkiem ustawowym. W przypadku ubezpieczeń społecznych do obowiązkowych ubezpieczeni należą ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe. Są one z reguły obowiązkowe. Występują jednak pewne odstępstwa od reguły wymienione w oficjalnych rozpożyczeniach ZUS.

Natomiast ubezpieczeniami gospodarczymi, które dotyczą największej ilości osób i są obowiązkowe to ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych, ubezpieczenie gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie szkolne. Obowiązek ubezpieczeniowy Dotyczy wielu różnych dziedzin i zawodów. Zawarty jest w poszczególnych ustawach i rozporządzeniach dotyczących konkretnych zawodów. Dlatego warto skontrolować czy prowadząc określona działalność, posiadasz wszystkie obowiązkowe ubezpieczenia.

Komentarze

  1. Igo

    hymm… a wiedzieliście, że jeżeli zdarzy ci się zapomnieć opłacić obowiązkowego ubezpieczenia OC to dostaniecie karę? Całkiem poważna bo chyba do krotności kwoty nawet. no i i tak trzeba będzie zapłacić ubezpieczenie? To jest ciekawe. wiec lepiej nie zapominać :/

Comments are closed.