Inteligentny budynek mieszkalny – jakie ma funkcje i dla kogo istnieje?

kobieta trzymająca tablet w dłoniach

Inteligentny budynek zapewnia właścicielowi i tym samym użytkownikom komfort oraz bezpieczeństwo, a zarazem ograniczenie kosztów eksploatacji. Pomysł inteligentnych budynków powstał w Stanach Zjednoczonych. Dziś budzi coraz większe zainteresowanie w Polsce i zachęca do tej inwestycji coraz większą liczbę osób planujących budowę domu.

Jakie funkcje pełni inteligentny budynek?

Coraz częściej spotykany w nowoczesnym budownictwie inteligentny budynek to obiekt pełen funkcjonalności. Jest przede wszystkim komfortowy i bezpieczny. W dodatku zapewnia oszczędność energii. Umożliwia sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, a także systemem alarmowym. W ten sposób zdecydowanie ułatwia i uprzyjemnia zarządzanie domem.

Aktualnie istnieje wiele systemów inteligentnego budynku. Niektóre z nich są bardzo zaawansowane. Są też wersje, które realizują wyłącznie podstawowe funkcje, a w dodatku zapewniają użytkownikom ograniczone możliwości zmian.

Nowoczesny, zaawansowany system posiada funkcję monitorowania obecności w budynku. Wykrywa najmniejszy ruch, nawet oddychanie. Na podstawie tego można automatycznie sterować oświetleniem. Drugą bardzo pomocną funkcją jest inteligentny termostat. Kiedy w mieszkaniu temperatura powietrza osiąga oczekiwany poziom, piec wyłącza się samoczynnie. Kontrola temperatury jest możliwa w aplikacji.

Świetnym rozwiązaniem jest możliwość zarządzania oświetleniem w całym budynku. Przy użyciu aplikacji można włączać oraz wyłączać światło. Ponadto korzystając z tego rozwiązania, nie trzeba nawet wstawać do rolet. Nimi też da się sterować przy użyciu smartfona.

Bardzo ciekawą opcją jest powiadomienie o nieplanowanym otwarciu okna lub drzwi. Gdy któreś z nich zostanie otwarte, system wyśle powiadomienie na telefon. W dodatku w budynku uaktywni się sygnalizacja świetlna i dźwiękowa.

To tylko niektóre z funkcji dostępnych w systemie inteligentnych budynków. Ich ilość zależy od wybranego wariantu. Warto zatem dobrze się zastanowić, które opcje będą najbardziej przydatne i najczęściej używane. Bez sensu inwestować w drogi system, który i tak nie będzie w pełni użytkowany.

Dla kogo inteligentny budynek będzie dobrym rozwiązaniem?

Wiadomo już, że inteligentny budynek ma wiele funkcji, a w związku z tym generuje szereg korzyści. Jednak czy każdemu opłaci się inwestycja w to rozwiązanie? Niewątpliwie są osoby, którym przyda się bardziej i właściciele domów, którzy mogliby obyć się bez tego nowoczesnego systemu.

System inteligentnego budynku jest opcją dla prywatnych inwestorów, właścicieli apartamentów, a także domów jednorodzinnych. Coraz częściej decydują się na to też deweloperzy i architekci już na etapie projektowania. Inteligentny budynek to dobre rozwiązanie do restauracji, hoteli oraz przestrzeni biurowych.

 

Inteligentny budynek to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą w swoim domu zwiększyć bezpieczeństwo, komfort i funkcjonalność. Ze względu na jego możliwości, może przydać się tak naprawdę w każdym budynku, ale przede wszystkim właśnie w domu.