W Mławie kosztorys budowlany to podstawa

budowa

Masz pomysł plan lub marzenie? Jesteś zdecydowany na działanie, jednak nie wiesz, czy starczy Ci funduszy na ukończenie projektu? Istnieje sposób, aby w łatwo to ocenić. Wystarczy wykonać kosztorys budowlany. Właśnie tak kosztorys budowlany jest tym, o czym nie powinieneś zapominać, jeśli szanujesz swój czas i pieniądze. Jest on również niezbędny, jeśli chcesz ubiegać się o kredyt, dofinansowania lub braci udział w przetargu. Właściwie czyj jest ten kosztorys budowlany?

Co to jest kosztorys budowlany?

Najprościej rzecz ujmując, jest to dokument, w którym zawarte zostają wszystkie kalkulacje dotyczące kosztów oraz cen poszczególnych elementów budowy. Kosztorys może posłużyć do określenia wysokości wynagrodzenia wykonawcy, może być propozycją ceny wykonania, określać całkowite, poniesione lub szacowane koszty robót budowlanych. Generalną zasadą tworzenia kosztorysów jest, że dla każdego obiektu budowlanego powinno się towarzych odrębny dokument. Jednak takie podejść nastręcza pewnych problemów logistycznych w przypadku jednoczesnego prowadzenia wielu inwestycji budowlanych. Sposobem ułatwiającym zażądanie jest tworzenie kosztorysów grup jednorodnych prac.

Podstawowe typy kosztorysów

Rodzaj kosztorysu oraz dokładny kształt kosztorysu wynika z celu, dla którego powstał. Możemy wyronić cztery podstawowe typy kosztorysów:

Kosztorys Inwestycyjny – ten rodzaj kosztorysu opiera się o średnie szacunkowe wartości poszczególnych prac budowlanych. Przygotowywany jest przed przystąpieniem do inwestycji. Ten rodzaj kosztorysu budowlanego spełnia dwie funkcję. Umożliwia inwestorowi oszacowanie wielkości funduszy, jakie pochłonie inwestycja oraz jest podstawą do ubiegania się o wszystkie typy dofinansowań, Jest również podstawą do ubiegania się o kredyt oraz niezbędnym elementem podczas uczestnictwa w przetargach.

Kosztorys Ofertowy – ten rodzaj kosztorysu wykonywany jest przez wykonawcę. Jego celem jest przedstawienie dokładnej oferty za wykonanie poszczególnych prac budowlanych. Jest on zawsze wykonywany przed przystąpieniem do realizacji inwestycji.

Kosztorys podwykonawczy – Jak sam nazwa wskazuje, ten typ kosztorysu sporządzany jest po zakończeniu całej inwestycji lub po zakończaniu wszystkich robót konkretnego wykonawcy. Służy on do określenia całkowitego wynagrodzenia należnego wykonawcy. Jest on określany na podstawie rzeczywistych kosztów poniesionych przez wykonawcę.

Kosztorys zamienny – Ten rodzaj kosztorysu służy do aktualizacji lub zamiany lematów kosztorysu ofertowego. Ten kosztorys obejmuje jedynie elementy zawarte w kosztorysie ofertowym. Wykonywany jest w wyniku wystąpienia istotnych zmian w planie inwestycyjnym.

Komentarze

  1. Łukasz

    Wiecie chyba kiedyś słyszałem o jakiejś firmie co robi kosztorysy w ławie ale właściwie nie pamiętam kto to był.

Comments are closed.