Rodzaje druku – od druku klasycznego, przez druk cyfrowy aż do druku 3D

Rodzaje druku

Druk jest z nami już od tysiącleci. Towarzyszy ludzkości już od starożytnego Egiptu. Jednak to dopiero Biblia Gutenberga sprawiła, że stał się dostępny dla każdego. Ta rewolucja była początkiem ery materiałów drukowanych. Która powoli ustępuje światowi informacji przekazywanych droga elektroniczną. Coraz większą popularnością cieszą się przecież wszelkie portale z informacjami. Odbywa się to kosztem coraz mniejszych nakładów prasy drukowanej. Reklama również przenosi się do świata cyfrowego. Przez co nie trzeba już drukować wat wielu ulotek. Nie można zapomnieć o e-bookach które zastępują drukowane książki. To tyle z wesołego narzekania. Przecież wszyscy wiemy, że druk tak łatwo nie zniknie. Dlatego dla własnej satysfakcji wymienię różne techniki druku.

Wszelakie techniki druku

Wszelakie techniki, ponieważ tych technik jest całkiem sporo. Każda z nich ma swoje zastosowanie. Każda technika druku powstała z konkretnego powodu. Dlatego warto pokazać ich jak najwięcej. Może któraś Cię szczególnie zainteresuje (mój faworyt druk 3D DLP/LCD).

Rodzaje i metody druku fizycznego:

Druk OFFSET – Ta technika druku opiera się na zjawisku wzajemnego odpychania się czynników drukujących i niedrukujących. Jest to tak zwany druk płaski, gdzie wykorzystywane są światło czułe z których „obraz” jest przenoszony na elementy gumowe a z nich drukowany na materiale docelowym. Ten typ druku doskonale prawda się przy druku wysoko nakładowych formatów (gazety, opakowania, książki). Druk OFFSET jest bardzo dokładny i powtarzalny oraz w przypadku dużych nakładów tani.

Technika druku SITODRUK – Technika skierowana do druku na pojedynczych sztukach materiału. Polega na wykorzystaniu matrycy w kształcie sita. Wzory uzyskiwane są poprzez wykorzystanie szablonów, które zasłaniają część sita, Następnie farba przeciskana jest przez niezasłonięte sita na materiał. Ten typ druku wykorzystywany jest do druku na takich materiałach jak drewno, skóra, materiał czy plastik.

Technika druku TAMPODRUK – Technika opiera się na wykorzystaniu stempla zwanego „tamponem”. Stempel jest wykonany z miękkiego materiału. Umożliwia to naniesienie farby na nierówne powierzchni. Wykorzystywany jest do nanoszenia wzoru na takie przedmioty jak długopisy czy elementy metalowe lub sprzęty AGD oraz RTV.

Rodzaje i metody druku cyfrowego:

Druk elektrofotograficzny – Zwana czasem drukiem laserowym. Druk odbywa się przez naładowanie warstwy foto-przewodzącej i jej naświetlenie (laserem czy diodą). W kolejnym etapie obraz jest wywoływany i toner zostaje przeniesiony na materiał.

Druk jonograficzny – Założenia tej technik są podobne do druku elektrofotograficzny z tą różnica, że ładunek elektrostatyczny zmieniany jest dzięki strumieniowi jonów.

Druk magnetograficzny – w tym przypadka matryca składa się z siatki obwodów elektrycznych. Obwody te wykorzystywane są do tworzenia pola magnetycznego, które zatrzymuje proszek ferromagnetyczny na materiale.

Druk natryskowy – W tym przypadku do druku służą głowice natryskowe z dyszami, które pod ciśnieniem wyrzucają krople tuszu.

Druk UV – W pewnym stopniu można nazwać ten druk ulepszonym wariantem druku natryskowego. Ponieważ również na powierzchnie natryskiwana jest tusz. W przypadku druku UV wykorzystywany jest tusz polimerowe. Jednak do ich utwardzenia wykorzystane są lampy LED. Zaletą tej metody jest możliwość druku na różnego typu powierzchniach. np. szkle.

Rodzaje i metody druku 3D

Druk 3D w technologi FDM / FFF – druk, z jaki najczęściej przychodzi na myśl, jeśli wspominana jest technologia 3D. Technologia opiera się na druku za pomocą termoplastów. Czyli plastiku zwanego filamentem, który rozgrzewany przez głowicę umożliwia odrysowanie kształtu w osi XY. Drukarki z reguły tworzą druk warstwa po warstwie z reguły z jednobarwnego materiału.

Druk 3D w technologi SLA (stereolitografia) – w tej technologi do druku używana jest żywica światłoutwardzalna. Proces druku odbywa się poprzez naświetlanie obrysu kształtu na warstwie przez laser. Kolejne warstwy powstają poprzez podniesienie stołu roboczego.

Druk 3D w technologi DLP – W tej technologi również używana jest żywica światłoutwardzalna. Rożnica polega na tym, że do naświetlania wykorzystywany jest ekran LCD umożliwiający naświetlanie całej warstwy życicy w jednym momencie.

Druk 3D w technologi CJP – W tej technologi do druku wykorzystany jest proszek gipsowy. To, co jeszcze należy zaznaczyć. Ten rodzaj druku 3D umożliwia dekowanie w kolorach.

Druk 3D w technologi SLS – W tej technologi do druku wykorzystana jest wąska lasera która spieka z sobą proszkowanie tworzywa sztuczne.

Druk 3D w technologi SLM / DMLS – Podobnie jak w druku SLS wykonywana jest wiązka lasera z tą różnicą, że łączy ona ze sobą sproszkowane metale.