Znane i nieznane wróżby Andrzejkowe

Jako Polacy mamy bardzo bogata i ciekawe tradycje. Jednym z przykładów tradycji, które warto kultywować, są Andrzejki oraz wraz z nimi wróżby andrzejkowe. W tym roku wypadają dokładnie tego samego dnia co nowa tradycja Black Friday. 29 listopada będzie dnień połączenia coraz częściej już zapomnianych tradycji z całkiem nowymi zwyczajami zapożyczonymi z innej kultury.

Czym dawniej były andrzejki a czym teraz są?

W dawnych zwyczajach wieczór z 29 na 30 listopada był dedykowany wszystkim pannom szukającym męża. Wszystkie wróżby miały na celu wywróżeniu narzeczonego. Były osobiste oraz odprawiane na osobności. Z biegiem Andrzejki zmieniły swój osobisty wydźwięk na rzecz zabawy panien. W dzisiejszych czasach zwyczaj andrzejek jest najlepszą okazją do udania się na ostatni bal przed okresem adwentu.

Najciekawsze wróżby andrzejkowe

Lanie wosku jest najbardziej znaną z andrzejkowych wróżb. Polega ona przelaniu przez ucho klucza płynnego wosku. Wosk ten gwałtownie stygnąć w wodzie przybiera niezwykłe kształty. Uzyskany kształt podobno odzwierciedla przyszłość. Nie zbadano czy na skuteczność wróżby ma wpływ to, czy wosk kapie ze świeczki, czy wlany jest już roztopiony.

Kolejną wróżbo polegającą na odgadywaniu przyszłości z kształtu jest wróżenie z atramentowego kleksa. Polegała na oblaniu kartki kilkoma kroplami atramentu, aby następnie złożyć ja na pół. Kształt, który powstanie mówi nam o przyszłości. Najczęściej interpretowane kształty to twarz oznaczająca rywala, motyl wróży romans a drzewo miłość.

Z wróżb towarzyskich najbardziej znana jest kolejka butów. Do wróżby potrzebna jest grupa panien, które wezmą udział w wyścigu. Wszystkie zainteresowane panny ustawiają po jednym swym bucie jeden za drugim. Panna, której but pierwszy dotrze do progu, pierwsza wyjdzie za mąż.

Drugą wróżbą andrzejkową dobrze sprawdzająca się w towarzystwie było losowanie kubków. Pod kubkami umieszczane były różne przedmioty o konkretnej symbolice. Zawartość wybranego kubka symbolizowała przyszłość. W kubkach można było znaleźć miłość z symboliczną obrączką, bogactwo przedstawione monetą, znajdujący się w kubku kwiat symbolizował szczęście. Czasem wróżba rozszerzana była o dwa kolejne kubki. Pierwszy z lalką oznaczał macierzyństwo, drugi pusty wróżył staropanieństw.

Dokładniejszymi wróżbami, które miały przewidzieć imię przyszłego małżonka. Było serce z papieru, świeczka i kartki oraz wróżba z jabłka. Jabłkowa wróżba polegała na wyrzuceniu jabłkowego obierka przez lewe ramie, jego kształt miał przepowiadać pierwszą literę imienia. Kolejna wróżba świeczka i kartkami papieru, na których napisane były męskie imiona. To którą kartkę zapali świeczka, sugerowało imię drugiej połówki. Natomiast na papierowym sercu wypisane były męskie imiona. Panna chętna sprawdzenia swego losu musiała przebić serce szpilką. Trafione imię oznaczało imię przyszłego męża.

Komentarze

  1. Marianna

    Ale to zabobony sa przecież? Jakoś tego nie widzę. Jeszcze dzieci w to wszystko mieszają. Niema przedszkola żeby nie były organizowane balów halowenowych, andrzejek i innych „zabaw”. Na Boże Narodzenie motywem przewodnim jest święty Mikołaj a na Wielkanoc zajączek… No chyba to nie tędy droga…

Comments are closed.