Jak powinno się uprawiać i pielęgnować jeżówkę?

zbliżenie na jeżówkę i trzmiela

Rośliny, jakimi są jeżówki, coraz częściej goszczą w przydomowych ogrodach. Są one doceniane przede wszystkim ze względu na wysokie walory estetyczne. Jeżówki w odpowiednich warunkach mogą pięknie kwitnąć i zaskakiwać intensywnością swoich barw. Jednak jak powinno się uprawiać i pielęgnować tę wyjątkową roślinę?

Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla jeżówki?

Kluczem do sukcesu podczas uprawy jeżówki jest zaaranżowanie odpowiedniego stanowiska. Rośliny te świetnie czują się w jasnych i dobrze nasłonecznionych miejscach. Jeżówki będą pięknie rosły nawet pośrodku ogrodu, gdzie nie ma cienia. Warto zadbać o to, by stanowisko dla tej rośliny było całkowicie osłonięte od wiatru. Jeżówki potrzebują również przestrzeni do wzrostu.

Ogrodnicy muszą wiedzieć, że jeżówki nie są w stanie rozwijać się w miejscach zacienionych. Nawet najmniejsze ograniczenie dopływu promieni słonecznych będzie miało na rośliny niekorzystny wpływ. W takich warunkach jeżówki mogą nawet nie rozwinąć swojego kwiatostanu. Warto więc sadzić je w towarzystwie nieco niższych roślin, by nie musiały konkurować z nimi o światło.

Jak często powinno się podlewać i nawozić jeżówki?

Uprawa jeżówki wymaga jej regularnego podlewania. Niestety, roślina ta nie jest zbyt odporna przeciągającą się suszę. Nawadnianie jeżówki warto wykonywać w godzinach wieczornych, kiedy gleba jest nieco chłodniejsza. Podłoże powinno być równomiernie nawilżone, jednak nieprzelane. W okresie ulewnych deszczów nie jest konieczne dodatkowe podlewanie jeżówki.

Jeśli chodzi o nawóz, to jeżówki nie są zbyt wymagającymi roślinami. Można zastosować do nich tradycyjny kompost. Alternatywnym rozwiązaniem może być również płynny nawóz przeznaczony do bylin. Ogrodnicy powinni jednak uważać na przenawożenie jeżówki. Odbije się to w wyjątkowo niekorzystny sposób na intensywności kwitnienia roślin.

Kiedy powinno się przycinać jeżówki rosnące w ogrodzie?

Jeżówki to rośliny, które kwitną w bujny sposób. Ich regularne przycinanie jest jednym z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zaleca się, by jeżówki przycinać w okresie wiosennym. Dobrym rozwiązaniem jest również przycięcie kwitnących bylin w okresie późnej jesieni. Skutecznie pobudzi to jeżówki do obfitego kwitnienia i puszczania nowych pędów.

Ogrodnicy powinni pamiętać o regularnym usuwaniu zwiędłych kwiatów. Warto także odpowiednio przygotować roślinę do zimowania. Jeżówki są odporne na niskie temperatury, jednak przekwitają one — zazwyczaj — jesienią. Z tego powodu nadziemne części roślin powinny zostać przycięte przed nadejściem zimy. Zaleca się także doglądanie liści jeżówki, które są podatne na choroby.

Jeżówki to rośliny o wyjątkowym uroku. Kwitną one dość długo, a odpowiednia pielęgnacja pozwala im się w pełni wybarwić. Co do zasady, jeżówki nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Choć są one łatwe w uprawie, to jednak często zapadają na różne choroby. Warto więc je regularnie doglądać i — w razie konieczności — reagować.