Już niedługo będziemy mogli powitać całkiem nową wiosnę. Kiedy cały śnieg stopnieje wszyscy ci, którzy interesują się ogrodnictwem, niczym chmara ruszą do ogrodów, na działki, czy też na balkony. Wszystko po to, aby cieszyć się z tego, że w końcu mogą chwycić za swoje narzędzia ogrodnicze.
Dobrze wyjdą ci, którzy przed sezonem zdążyli zabezpieczyć swoje „graty”. Konserwacja jest bowiem ważną czynnością, jeżeli chodzi o sprzęt ogrodniczy. Niektórzy jednak nic sobie z tego nie robią i po prostu chowają dopiero co użyte narzędzia do skrzynki, która z czasem wygląda tak, „jakby ją psu z gardła wyciągnął”. Jak zatem dbać o takie narzędzia, aby służyły nam przed długie lata?
Spis treści
Mały sprzęt ogrodniczy
Na pierwszy ogień weźmy małe narzędzia ogrodowe. Do tego typu narzędzi zaliczają się między innymi: nożyce, widełki, łopatki, grabki, motyki, pazurki oraz inne tego typu przedmioty. Do przechowywania małego sprzętu ogrodowego warto zaopatrzyć się w solidną skrzynię, która ochroni narzędzia przed wilgocią, zimnem, czy też uszkodzeniami mechanicznymi.
Dobrym pomysłem – jeżeli oczywiście mamy więcej miejsca na posesji – będzie wybudowanie sobie domku na narzędzia. Taki domek sprawdzi się również, jako pomieszczenie do konserwacji. Taki domek na narzędzia możemy wykonać sami lub kupić gotowy. Jeżeli chodzi o cenę, to jest ona uzależniona od wielkości danego domku, ale również od materiałów, z jakich został on wykonany.
O mały sprzęt ogrodniczy warto dbać i czyścić go regularnie. Zapobiegnie to ewentualnej korozji, która może doprowadzić do całkowitego zepsucia narzędzi. Wtedy będą nadawać się jedynie do wyrzucenia. Po co więc robić sobie dodatkowe koszty, skoro wystarczy tylko odrobina czasu na czyszczenie.
Duży sprzęt ogrodniczy
Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli mówimy o większym sprzęcie, takim jak, np. kosiarka, kosa spalinowa, czy też składana drabina. Takie sprzęty najlepiej składować w garażu bądź we wspomnianym wcześniej domku na narzędzia. Pamiętajmy, aby nie zostawiać żadnych sprzętów na zewnątrz, zwłaszcza kiedy widzimy, że zanosi się na deszcz.
Konserwując duży sprzęt ogrodniczy, przedłużamy jego życie o kilka, a nawet kilkanaście lat. Dzięki takim zabiegom nie będziemy mieć trudności z uruchomieniem kosiarki. Ważne jednak, żeby robić to zaraz po zakończeniu wcześniejszego sezonu. Kiedy przetrzymamy narzędzia, aż do wiosny, mogą one już nie nadawać się do niczego.
Jak konserwować narzędzia ogrodowe?
Bez względu na to, czy mamy małe narzędzia, czy też duże, powinniśmy je bardzo dobrze konserwować na czas zimy. Te narzędzia, które mają ruchome części, powinniśmy nasmarować lub naoliwić oraz pozostawić w suchym miejscu. Korozja bowiem to najgorszy wróg naszych narzędzi ogrodowych. Powinniśmy je chronić przed nią jak siebie przed ogniem.
Większość narzędzi i sprzętów ogrodowych możemy konserwować sami, gdy jednak mamy jakieś bardziej skomplikowane urządzenia, możemy zlecić ich konserwację profesjonalnym firmom. Po takie rozwiązanie sięgamy najczęściej, kiedy boimy się o to, że dokonamy jakichś ewentualnych szkód i coś – z naszej winy – później nam nie zadziała. Za takie usługi co prawda musimy zapłacić pewną sumę, jednak będziemy mieć pewność, że nasze narzędzia przetrwają zimę do kolejnego sezonu.